AKTUALNOŚCI

Zaproszenie dla uczniów wieku 10-15 lat i ich rodziców do udziału w grupie „Relacja daje siłę” – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Zapraszamy na cykl rodzinnych zajęć grupowych organizowanych w Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Do udziału w zajęciach zapraszamy dzieci w wieku od 10 do 15 lat i ich rodziców. Podczas cyklu zajęć grupowych dzieci będą miały szanse nauczyć się lepszego funkcjonowania w grupie rówieśniczej i podnieść poczucie własnej wartości. Celem spotkań dla opiekunów jest poniesienie kompetencji wychowawczych i wzmacnianie więzi między dziećmi i rodzicami.

Bezpłatna pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla rodzin z dziećmi z Województwa Mazowieckiego – Stowarzyszenie dla Rodzin
Stowarzyszenie dla Rodzin oferuje bezpłatną pomoc psychologiczno-pedagogiczną dla rodzin: przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze; doświadczających kryzysowych sytuacji rodzinnych i życiowych; rodziców, których dzieci albo są zagrożone umieszczeniem w pieczy zastępczej lub tam czasowo przebywają; rodziców zastępczych. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!

Gotowość szkolna dziecka
Zapraszamy do lektury materiałów dotyczących gotowości szkolnej dziecka przygotowanych przez specjalistów z naszej Poradni. Tutaj znajdziecie Państwo pakiet najważniejszych informacji, m.in. Czym jest gotowość szkolna? Dlaczego jej osiągnięcie przez dziecko jest tak ważne? Jakie umiejętności wchodzą w zakres gotowości szkolnej? Czy można samodzielnie w domu stymulować dziecko w celu jej osiągnięcia? Jak wygląda diagnoza gotowości szkolnej w naszej Poradni?

Zaproszenie na bezpłatny cykl warsztatów: „Słowa mają moc! Aktywna komunikacja w konflikcie” – Specjalistyczna Poradnia Rodzinna Dzielnicy Wawer
Zapraszamy na warsztaty online! W trakcie ośmiu spotkań online spróbujemy spojrzeć na różne konflikty towarzyszące nam w życiu z wielu perspektyw. Wypracujemy konstruktywne metody radzenia sobie w sytuacjach, które generują dużo napięcia. Poznamy i przećwiczymy podstawy asertywnej komunikacji, pozwalające zadbać o własne potrzeby, przy jednoczesnym poszanowaniu potrzeb innych osób

Nauka uczniów z niepełnosprawnościami w Warszawie. Informacja dla rodziców i opiekunów dzieci przybywających z Ukrainy po 24 lutego
Informacje dla rodziców i opiekunów dotyczące nauki dzieci z niepełnosprawnościami pochodzącymi z Ukrainy.

Telefon wsparcia dla mam małych dzieci z terenu Warszawy – Fundacja Sto Pociech
Telefon wsparcia dla mam małych dzieci – Fundacja Sto Pociech

Bezpłatne konsultacje dla rodziców dzieci do 18 roku życia – Fundacja Sto Pociech
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Fundacji Sto Pociech kierowaną do rodziców dzieci do 18 roku życia.

Druha we mnie masz / You have a friend in me – Poszukaj z nami przyjaciela
Druha we mnie masz to program stworzony przez polską młodzież w celu niesienia pomocy naszym ukraińskim rówieśnikom (licealistom oraz studentom). Nasze działania skupiają się na dwóch obszarach: zwykłego przyjacielskiego wsparcia (w formie rozmowy, spaceru, wspólnej kawy) oraz pomocy w szkole czy uczelni (zapoznanie z systemem edukacji, wsparcie przy rekrutacji, pomoc z zaaklimatyzowaniem się w nowym miejscu).

Dla nauczycieli: Materiały, które mogą pomóc w poruszaniu z uczniami tematu wojny w Ukrainie – Centrum Edukacji Obywatelskiej
Drogie Nauczycielki, Drodzy Nauczyciele,
Na bazie dyskusji z webinarium i pytań, które zadawali Państwo w czasie spotkania Centrum Edukacji Obywatelskiej przygotowało szereg materiałów, które mogą pomóc w poruszaniu z uczniami tematu wojny w Ukrainie.

Poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy
Wiele warszawskich rodzin zdecydowało się gościć pod swoim dachem osoby uciekające przed wojną w Ukrainie. Fundacja HumanDoc dzieli się z Państwem krótkim poradnikiem opracowanym przez Katarzynę Podleską, która jest psychologiem i psychotraumatologiem. Pomagajmy z głową i sercem. Rozsądnego wsparcia i sił będziemy potrzebowali wszyscy.

Bezpłatny telefon kryzysowy – Polskie Forum Migracyjne
Fundacja Polskie Forum Migracyjne uruchomiła interwencyjny telefon oferujący wsparcie psychologiczne: +48 669 981 038 – Pomoc psychologiczna w języku ukraińskim i rosyjskim, interwencja kryzysowa.

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, boisz się wychodzić z domu? Stałeś się celem ataku w internecie, jest hejt na Ciebie, ktoś wpuścił do sieci Twoje kompromitujące zdjęcie? Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać? 800 12 12 12 – Telefon czynny całą dobę w języku ukraińskim, rosyjskim i polskim.

Wsparcie psychologiczne dla dzieci i rodzin z Ukrainy
W związku z aktualną sytuacją na Ukrainie informujemy, że w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 23 jest możliwość rozmowy z psychologiem, uzyskania pomocy i wsparcia psychologicznego w języku polskim i angielskim.

Uwaga! Wścieklizna u zwierząt!
Odnotowano przypadki wścieklizny na terenie dzielnicy Wesoła Miasta Stołecznego Warszawy oraz w powiecie szydłowieckim. Od 31 grudnia 2021 r., na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie.

„Socjoterapia drogą rozwoju” – Stowarzyszenie dla Rodzin
Stowarzyszenie dla Rodzin ogłasza nabór na bezpłatne zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat oraz ich opiekunów. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami!

Uwaga! Niepokojący wzrost zachorowań dzieci na cukrzycę typu 1
Z uwagi na znaczący wzrost zachorowań dzieci na cukrzycę typu 1 prosimy o zapoznanie się z listem prof. Agnieszki Szypowskiej oraz informacjami dotyczącymi objawów cukrzycy u dzieci.

Trudności emocjonalne dzieci i młodzieży w rzeczywistości pocovidovej – wykład Anny Płaczkiewicz
Zapraszamy Państwa do obejrzenia wykładu Anny Płaczkiewicz – psychologa i pychoterapeuty z naszej Poradni na temat trudności emocjonalnych dzieci i młodzieży wynikających z pandemii i długotrwałej izolacji.

Zaproszenie do projektu badawczego – Instytut Biologii Doświadczalnej
Pragniemy zaprosić Państwa wraz z Dzieckiem do wzięcia udziału w projekcie badawczym „Mózgowe i poznawcze podłoże deficytu ortograficznego”. Celem projektu jest szczegółowe zbadanie dysortografii oraz dysleksji.

Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – informacje dla szkół i placówek
Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych.

Wsparcie psychologiczne w kontekście pandemii
Wsparcie psychologiczne w kontekście pandemii – tutaj znajdziecie Państwo adresy i szereg materiałów pomocnych w obecnym i nadchodzącym czasie.
Dyżur telefoniczny – wsparcie dla rodziców dla rodziców, wychowawców i nauczycieli
Telefoniczne wsparcie psychologiczne dla rodziców, wychowawców i nauczycieli – dodatkowa pomoc psychologiczna w sytuacjach związanych z pandemią, szkołą zdalną oraz powrotem do szkoły stacjonarnej.

Nieodpłatna pomoc psychologiczna dla dzieci – Poradnia Rodzinna Stowarzyszenia dla Rodzin
Stowarzyszenie dla Rodzin prowadzi nieodpłatną pomoc psychologiczną (w tym terapeutyczną) dla dzieci od 5 roku życia. Z programu mogą skorzystać mieszkańcy Województwa Mazowieckiego, rodziny z dziećmi, które przeżywają trudności opiekuńczo-wychowawcze, trudne lub kryzysowe sytuacje rodzinne i życiowe. Zapraszamy zwłaszcza rodziny, których dzieci albo są zagrożone umieszczeniem w pieczy zastępczej lub tam czasowo przebywają.

Kampania społeczna SZKOŁA-OD-NOWA
W celu pokazania, jak bardzo pandemia wpływa na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, przygotowano zestaw danych, które mogą pomóc ukazać skalę problemu. Zachęcamy do zapoznania się!

Darmowa platforma wsparcia dla młodzieży i uczniów dostępna w aplikacji mobilnej
GrupaWsparcia.pl to w pełni darmowy i anonimowy portal dla ludzi szukających pomocy i wzajemnego zrozumienia. Bezpieczna przestrzeń, gdzie wraz z innymi możesz walczyć z depresją, uzależnieniem i innymi życiowymi kryzysami.

Bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i opiekunów oraz nauczycieli
Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, boisz się wychodzić z domu? Zadzwoń pod bezpłatny numer 800 12 12 12. To telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Możesz też napisać do ekspertów na czacie, który znajdziesz na stronie. Nie musisz się przedstawiasz ani mówić, skąd dzwonisz. Możesz pozostać całkowicie anonimowy.

Psychologiczne centrum wsparcia dla uczniów, rodziców i nauczycieli
Dla dzieci, młodzieży, dorosłych, którzy nie wiedzą jak pomóc dziecku. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami

Autyzm: Badanie przesiewowe dziecka – Centrum Terapii Autyzmu SOTIS
Niepokoicie się Państwo rozwojem swojego dziecka? Wizyta u dobrego specjalisty jest utrudniona np. z powodu pandemii? Zapraszamy na badania przesiewowe online pod kątem ryzyka zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i rodziców
Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Wiele z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się ze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

Poradnia on-line „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”
Poradnia on-line „Zawsze Jest Jakieś Wyjście” powstała w odpowiedzi na zagrożenia wynikające ze stanu pandemii i potrzebę zwiększenia dostępności pomocy psychologicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Portal wspiera współpracę międzysektorową w zakresie ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Poza indywidualnym spotkaniem umożliwia specjalistom wspólną grupową konsultację dotyczącej podopiecznego.

Depresja – informator dla rodziców i opiekunów
Zapraszamy do pobierania i udostępniania broszury na temat depresji pojawiającej się u dzieci i młodzieży skierowanej do rodziców, mieszkańców m.st. Warszawy. Celem projektu jest dostarczenie przystępnej wiedzy o depresji, która jest poważną chorobą.

Akcja #ZnajdźCzasNaCzytanie! Nie zostawiaj dziecka przed ekranem
#ZnajdźCzasNaCzytanie to kolejna akcja Fundacji Powszechnego Czytania, w której zachęcamy do świadomego ‘odrywania’ dzieci (i siebie samych też!) od ekranów na rzecz książek. Social media nie pomagają dzieciom w rozwoju, a wspólne czytanie książek – zdecydowanie tak!

Nieodpłatne konsultacje dla rodziców w czasie pandemii COVID-19 (Stowarzyszenie Dla Rodzin)
Oferta nieodpłatnych konsultacji dla rodziców w czasie pandemii COVID-19 (Stowarzyszenie Dla Rodzin). Zapraszamy!

#przytuldziecko
Przytulanie dziecka ma potężną moc. Efekty przytulania są większe, niż może się wydawać. Dlatego powstała kampania społeczna #przytuldziecko. Misją kampanii jest uświadomienie roli przytulania tym, którzy jej nie znają i przypomnienie jej tym, którzy zapomnieli. Powodów, dla których warto przytulać dziecko jest mnóstwo. Zapraszamy do poczytania!

Wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży
Wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży – Oferta Petra Medica

[Dla Rodziców i Nauczycieli] Ocenianie i pomoc psychologiczna w nauczaniu zdalnym. Zbiór dobrych praktyk i tych do przemyślenia 🙂
Zachęcamy Was do zapoznania się z poniższą lekturą. To zbiór dobrych praktyk z zakresu oceniania i pomocy psychologicznej w nauczaniu zdalnym oraz tych, które wciąż wymagają dopracowania.

Oswoić koronawirusa
Wszyscy teraz potrzebujemy maseczek ochronnych. Ja uszyłam taką, która chroni psychikę. Może przyda się i Wam.

Koronawirus. Jak wspierać osoby z problemami zdrowia psychicznego. Gdzie szukać pomocy? [KONTAKTY]
Czas epidemii jest szczególnie trudny dla osób doświadczających problemów zdrowia psychicznego. Poczucie niepewności i zagrożenia, strach przed nieznanym i zmiana codziennego rytmu życia wpływają negatywnie na nasz dobrostan psychiczny. Dlatego warto wiedzieć, gdzie można szukać pomocy.
Wsparcie psychologiczne dla osób przeżywających kryzys psychiczny
W związku z sytuacją wynikającą z zagrożenia zarażeniem koronawirusem COVID-19, organizowanie jest wsparcie psychologiczne dla osób przeżywających kryzys psychiczny telefonicznie oraz on-line.
Zadbajmy o rodzinę „Dwie godziny dla Rodziny”
Akcja Dwie Godziny dla Rodziny jest kampanią społeczną na rzecz głębokich relacji rodzinnych, aby być razem, a nie „obok siebie”. Zachęcamy do tego, aby 15 maja – Międzynarodowy Dzień Rodzin stał się dniem refleksji nad jakością naszych relacji z najbliższymi.

Infolinia dla dzieci i młodzieży
Każda młoda osoba, która zechce porozmawiać o swoich problemach, może zadzwonić pod bezpłatny numer 800 080 222 i uzyskać pomoc od doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników – całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli.

Pokonaj fobię dzięki wirtualnej rzeczywistości!
Jesteś nieśmiały? Odczuwasz silny lęk podczas wystąpień publicznych? Masz problem w nawiązywaniu kontaktów społecznych? Zwykłe sytuacje są dla Ciebie źródłem stresu i niepokoju? Weź udział w bezpłatnych badaniach klinicznych, w których zespół specjalistów pomoże Ci przełamać swój strach, wykorzystując innowacyjną technologię wirtualnej rzeczywistości.