GOTOWOŚĆ SZKOLNA DZIECKA

Zachęcamy Państwa do wykonania przesiewowego badania z zakresu gotowości szkolnej samodzielnie w domu. Poniżej znajdziecie Państwo artykuły, które pomogą ocenić mocne oraz słabe strony Waszego dziecka, a także wskazówki do dalszej pracy. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu pod adresem e-mail: ppp23@edu.um.warszawa.pl.

kolorowe przybory szkolne

Jak rozwijać gotowość szkolną – ćwiczenia praktyczne

Artykuł polecający konkretne ćwiczenia mające na celu rozwijanie umiejętności niezbędnych do osiągnięcia gotowości szkolnej przez dziecko.

rodzic trzyma dziecko za rękę

Ocena rodzicielska gotowości szkolnej

Niniejsze narzędzie ma na celu pomoc rodzicom w samodzielniej ocenie rozwoju dziecka pod kątem przygotowania do nauki w klasie pierwszej. Poniżej znajdą Państwo pytania dotyczące rozwoju dziecka pogrupowane w kategorie. Dzięki odpowiedzi na te pytania będą Państwo mogli ocenić nie tylko, czy dziecko tę gotowość osiągnęło, ale także sprawdzić, która sfera rozwoju jest ich mocną strona, a która wymaga ewentualnego wsparcia.

Dziecko układające kolorowe klocki

Diagnoza gotowości szkolnej

Decyzja o posłaniu dziecka do klasy pierwszej nie należy do łatwych. Z tego artykułu dowiecie się Państwo czym jest gotowość szkolna i jak wygląda jej diagnoza w naszej Poradni.

Zdjęcie Kolorowe liczydło

Dziecięca matematyka

Często słyszę od rodziców, że nauka w klasach I-III jest czymś bardzo łatwym i nie należy się nią zbytnio przejmować nawet, jeśli dziecko na tym etapie napotka jakieś trudności. Rodzice liczą na to, że dziecko „wyrośnie”, albo, że problem sam zniknie. Mówią, że prawdziwa nauka zacznie się dopiero w klasie IV. Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli dziecko jest w pełni gotowe do rozpoczęcia nauki w szkole, to zwykle rzeczywiście przychodzi mu ona z dużą łatwością. Wiele dzieci jednak na tym etapie nie jest przygotowanych do sprostania oczekiwaniom, jakie im się stawia.

Zachęcamy także do zapoznania się z pozostałymi artykułami w dziale
Nasze publikacje