MATERIAŁY ON-LINE DLA DZIECI, RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW

Na tej stronie znajdziecie Państwo szereg materiałów, książek i gier pomocnych w pracy z dzieckiem. Zachęcamy do lektury i zabawy!

Logo Kampania społęczna Szkoła Od Nowa

Kampania społeczna SZKOŁA-OD-NOWA

W celu pokazania, jak bardzo pandemia wpływa na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, przygotowano zestaw danych, które mogą pomóc ukazać skalę problemu. Zachęcamy do zapoznania się!

Logo Fundacji Synapsis

Pakiety informacyjne dot. dziecka z autyzmem oraz osób ze spektrum autyzmu – Fundacja Synapsis

Na prośbę Fundacji SYNAPSIS, działającej od ponad 30 lat na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych osób w spektrum autyzmu, udostępniamy Państwu Pakiety zawierające informacje o specyfice zaburzeń autystycznych oraz rekomendacje mogące pomóc w działaniach z udziałem osób w spektrum autyzmu.

#Debata WSB: “Nauczyciel 2.0. Co zabierzemy do klas ze świata online?”

Przyjrzymy się bliżej temu, jak wygląda nauczanie zdalne w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Spróbujemy odpowiedzieć sobie na szereg pytań dotyczących jakości kształcenia na odległość, a także porozmawiamy o możliwościach i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą wykorzystanie technologii w edukacji.

Logo Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Debata “Jak dawać dzieciom siłę?”

Zachęcamy do obejrzenia nagrania z debaty zrealizowanej z okazji 30-tych urodzin Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Webinar: “Motywować czy inspirować? O pracy z uczniami słów kilka.” – prof. Jacek Pyżalski

Profesor Jacek Pyżalski podejmie ten ważny temat podczas bezpłatnego spotkania LIVE pt. “Motywować czy inspirować? O pracy z uczniami słów kilka”, na które serdecznie zapraszamy nie tylko nauczycieli ale również rodziców!

Webinar: “Motywacja z klasą. O pracy z uczniami słów kilka.” – prof. Jacek Pyżalski

Który z nauczycieli nie mierzył się z uczniami, którzy naukę traktują jak przykry obowiązek? Macie pewnie w swojej klasie również zaangażowanych uczniów, których chcecie wzmocnić. Jak zatem mądrze motywować i inspirować swoich uczniów?

Wsparcie uczniów w powrocie do szkół – materiały edukacyjne

Zachęcamy do skorzystania z wykazu materiałów edukacyjnych przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zawiera on publikacje i poradniki wspomagające nauczycieli, dyrektorów oraz rodziców. Materiały te będą pomocne w pracy z dziećmi i młodzieżą po długotrwałym okresie nauki zdalnej.

“Mózgi wracają do szkoły” – Spotkanie z prof. Markiem Kaczmarzykiem

Zapraszamy na pierwsze z serii bezpłatnych spotkań LIVE “Misja: dobrostan nauczyciela! Majowe wtorki z profesorem Markiem Kaczmarzykiem”, które poświęcamy jakże aktualnemu zagadnieniu – powrotowi do edukacji stacjonarnej i emocji z tym związanych.

Okulary na tle tablicy okulistyczej

Usprawnianie percepcji wzrokowej

Percepcja wzrokowa jest czynnikiem warunkującym tempo i poprawność czytania. Zachęcamy do przejrzenia materiałów, które ją wspomogą!

Fundacja Dbam o Mój Zasięg - logo

“Młodzi Cyfrowi” – materiały edukacyjne – Fundacja Dbam o Mój Zasięg

Zapraszamy Państwa do poczytania i zapoznania się z niezwykle ciekawymi materiałami Fundacji “Dbam o Mój Zasięg” o tematyce uzależnienia od internetu i smartfona wśród dzieci i młodzieży.

“W pułapce kamery” – film Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży

Od prawie roku życie młodzieży oraz osób pracujących z młodzieżą, ze względu na pandemię, jest niewiarygodnie smutne. Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży postanowiła o tej trudnej sytuacji mówić. Stąd pomysł filmu – wywiadu, jaki przeprowadził Michał Olszański, Prezes Fundacji, z Katarzyną Miller, znaną psycholożką i psychoterapeutką oraz Aleksandrą, uczennicą drugiej klasy warszawskiego liceum.

Zdjęcie Układ równań

Gdy dziecko ma trudności matematyczne (dla rodziców)

Co zrobić, gdy dziecko zaczyna mieć trudności w nauce matematyki? Jak mu pomóc? Zapraszamy do lektury!

Uśmiechający się chłopiec w słuchawkach słuchający muzyki

Usprawnianie percepcji słuchowej

Bez dobrze rozwiniętej percepcji słuchowej trudno jest bezbłędnie czytać i pisać. Zachęcamy do przejrzenia materiałów, które ją wspomogą!

Ręka osoby, która coś zapisuje długopisem, w tle filiżanka

Gdy dziecko brzydko pisze

Brzydki charakter pisma to coraz bardziej powszechne zjawisko. Te lektury pomogą dziecku przygotować rękę do nauki pisania!

Napis "READ MORE" ułożony z kostek gry Scrabble

Gdy dziecko pisze z błędami

Ortografia sprawia wiele trudności nie tylko dzieciom, ale i wielu dorosłym. Warto się jej uczyć od wczesnych lat. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Zaskoczony chłopiec z książką

Gdy dziecko ma trudności w czytaniu

Czytanie to bardzo zaawansowana umiejętność. Aby dziecko płynnie i bezbłędnie czytało oraz rozumiało, co czyta należy zadbać o szereg różnych umiejętności.

Na pierwszym planie działanie napisane na tablicy 5+5=, w tle dziewczynka pokazująca 10 paluszków

Gdy dziecko ma trudności matematyczne (dla dzieci)

Zapraszamy do zapoznania się z książkami i grami, które w przyjemny sposób uczą matematyki w domowym zaciszu. Polecamy nie tylko dzieciom z trudnościami 🙂

Pomocne strony:

  • Link do konferencji: “Zatroskani XXI – Konferencja o zdrowiu psychicznym polskich nastolatków w czasie nauki zdalnej”
  • Dyktanda.pl
    Jeśli chcą Państwo zwiększyć szanse dziecka na zapamiętanie pisowni trudnego słowa, poproście je o zapisywanie tych słów w zeszycie, a najlepiej całego dyktanda. Ręczne zapisywanie ze słuchu uruchamia pamięć słuchową, wzrokową i kinestetyczno-ruchową, czyli znacząco zwiększa prawdopodobieństwo skutecznego zapamiętania prawidłowej pisowni wyrazu. Jak pokazują badania, samo klikanie w wybór prawidłowej litery jest dużo mniej skutecznym sposobem na zapamiętanie pisowni danego wyrazu, gdyż uruchamia tylko pamięć wzrokową.