MATERIAŁY ON-LINE DLA DZIECI, RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW
Na tej stronie znajdziecie Państwo szereg materiałów, książek i gier pomocnych w pracy z dzieckiem. Zachęcamy do lektury i zabawy!
Kampania społeczna SZKOŁA-OD-NOWA
W celu pokazania, jak bardzo pandemia wpływa na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, przygotowano zestaw danych, które mogą pomóc ukazać skalę problemu. Zachęcamy do zapoznania się!
Pakiety informacyjne dot. dziecka z autyzmem oraz osób ze spektrum autyzmu – Fundacja Synapsis
Na prośbę Fundacji SYNAPSIS, działającej od ponad 30 lat na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych osób w spektrum autyzmu, udostępniamy Państwu Pakiety zawierające informacje o specyfice zaburzeń autystycznych oraz rekomendacje mogące pomóc w działaniach z udziałem osób w spektrum autyzmu.
#Debata WSB: “Nauczyciel 2.0. Co zabierzemy do klas ze świata online?”
Przyjrzymy się bliżej temu, jak wygląda nauczanie zdalne w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Spróbujemy odpowiedzieć sobie na szereg pytań dotyczących jakości kształcenia na odległość, a także porozmawiamy o możliwościach i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą wykorzystanie technologii w edukacji.
Debata “Jak dawać dzieciom siłę?”
Zachęcamy do obejrzenia nagrania z debaty zrealizowanej z okazji 30-tych urodzin Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Webinar: “Motywować czy inspirować? O pracy z uczniami słów kilka.” – prof. Jacek Pyżalski
Profesor Jacek Pyżalski podejmie ten ważny temat podczas bezpłatnego spotkania LIVE pt. “Motywować czy inspirować? O pracy z uczniami słów kilka”, na które serdecznie zapraszamy nie tylko nauczycieli ale również rodziców!
Webinar: “Motywacja z klasą. O pracy z uczniami słów kilka.” – prof. Jacek Pyżalski
Który z nauczycieli nie mierzył się z uczniami, którzy naukę traktują jak przykry obowiązek? Macie pewnie w swojej klasie również zaangażowanych uczniów, których chcecie wzmocnić. Jak zatem mądrze motywować i inspirować swoich uczniów?
Wsparcie uczniów w powrocie do szkół – materiały edukacyjne
Zachęcamy do skorzystania z wykazu materiałów edukacyjnych przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zawiera on publikacje i poradniki wspomagające nauczycieli, dyrektorów oraz rodziców. Materiały te będą pomocne w pracy z dziećmi i młodzieżą po długotrwałym okresie nauki zdalnej.
“Mózgi wracają do szkoły” – Spotkanie z prof. Markiem Kaczmarzykiem
Zapraszamy na pierwsze z serii bezpłatnych spotkań LIVE “Misja: dobrostan nauczyciela! Majowe wtorki z profesorem Markiem Kaczmarzykiem”, które poświęcamy jakże aktualnemu zagadnieniu – powrotowi do edukacji stacjonarnej i emocji z tym związanych.
Usprawnianie percepcji wzrokowej
Percepcja wzrokowa jest czynnikiem warunkującym tempo i poprawność czytania. Zachęcamy do przejrzenia materiałów, które ją wspomogą!
“Młodzi Cyfrowi” – materiały edukacyjne – Fundacja Dbam o Mój Zasięg
Zapraszamy Państwa do poczytania i zapoznania się z niezwykle ciekawymi materiałami Fundacji “Dbam o Mój Zasięg” o tematyce uzależnienia od internetu i smartfona wśród dzieci i młodzieży.
“W pułapce kamery” – film Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży
Od prawie roku życie młodzieży oraz osób pracujących z młodzieżą, ze względu na pandemię, jest niewiarygodnie smutne. Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży postanowiła o tej trudnej sytuacji mówić. Stąd pomysł filmu – wywiadu, jaki przeprowadził Michał Olszański, Prezes Fundacji, z Katarzyną Miller, znaną psycholożką i psychoterapeutką oraz Aleksandrą, uczennicą drugiej klasy warszawskiego liceum.
Gdy dziecko ma trudności matematyczne (dla rodziców)
Co zrobić, gdy dziecko zaczyna mieć trudności w nauce matematyki? Jak mu pomóc? Zapraszamy do lektury!
Usprawnianie percepcji słuchowej
Bez dobrze rozwiniętej percepcji słuchowej trudno jest bezbłędnie czytać i pisać. Zachęcamy do przejrzenia materiałów, które ją wspomogą!
Gdy dziecko brzydko pisze
Brzydki charakter pisma to coraz bardziej powszechne zjawisko. Te lektury pomogą dziecku przygotować rękę do nauki pisania!
Gdy dziecko pisze z błędami
Ortografia sprawia wiele trudności nie tylko dzieciom, ale i wielu dorosłym. Warto się jej uczyć od wczesnych lat. Zapraszamy do wspólnej zabawy!
Gdy dziecko ma trudności w czytaniu
Czytanie to bardzo zaawansowana umiejętność. Aby dziecko płynnie i bezbłędnie czytało oraz rozumiało, co czyta należy zadbać o szereg różnych umiejętności.
Gdy dziecko ma trudności matematyczne (dla dzieci)
Zapraszamy do zapoznania się z książkami i grami, które w przyjemny sposób uczą matematyki w domowym zaciszu. Polecamy nie tylko dzieciom z trudnościami 🙂
Pomocne strony:
- Link do konferencji: “Zatroskani XXI – Konferencja o zdrowiu psychicznym polskich nastolatków w czasie nauki zdalnej”
- Dyktanda.pl
Jeśli chcą Państwo zwiększyć szanse dziecka na zapamiętanie pisowni trudnego słowa, poproście je o zapisywanie tych słów w zeszycie, a najlepiej całego dyktanda. Ręczne zapisywanie ze słuchu uruchamia pamięć słuchową, wzrokową i kinestetyczno-ruchową, czyli znacząco zwiększa prawdopodobieństwo skutecznego zapamiętania prawidłowej pisowni wyrazu. Jak pokazują badania, samo klikanie w wybór prawidłowej litery jest dużo mniej skutecznym sposobem na zapamiętanie pisowni danego wyrazu, gdyż uruchamia tylko pamięć wzrokową.