AKTUALNOŚCI

Oferta Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 23 w ramach II Warszawskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego
W ramach II Warszawskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 23 chciałaby Państwu zaproponować szereg spotkań: wykładów, konsultacji oraz warsztatów wspierających szeroko pojęte zdrowie psychiczne dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Szczegółowy rozkład zajęć dostępny jest w niniejszym wpisie.

Warszawski Tydzień Zdrowia Psychicznego (4-12 kwietnia 2025 r.)
Rodzicu, szukasz pomocy dla siebie lub dla dziecka? Nauczycielu doświadczasz trudności w relacji z uczniami? Uczniu, coś Cię niepokoi, czujesz się samotny, zagubiony? Nie czekaj. Skorzystaj ze wsparcia. Weź udział w wykładach, warsztatach, webinarach, konsultacjach.

Oferta bezpłatnych zajęć dla dzieci, rodziców i rodzin w 2025 roku – Fundacja Dzieci Rodzice Szkoła
Fundacja Dzieci Rodzice Szkoła otrzymała dotacje z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy na realizację bezpłatnych zajęć dla mieszkańców Warszawy w 2025 roku. Ofertę przygotowano w ramach zadań „Rozwój oferty dla mieszkańców m.st. Warszawy w obszarze przeciwdziałania alkoholizmowi” oraz „Realizacja programu edukacyjno – informacyjnego z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom na terenie m.st. Warszawy”.

„Powrót z U” – bezpłatna pomoc psychologiczno-terapeutyczna dla dzieci uzależnionych oraz ich rodzin
Warszawskie Towarzystwo Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z U” pragnie Państwa poinformować, że w wyniku pozytywnego rozstrzygnięcia konkursu ofert przystępuje do realizacji bezpłatnego programu profilaktycznego skierowanego do mieszkańców Miasta Stołecznego Warszawy pod nazwą „Wsparcie dla osób eksperymentujących i używających narkotyków w sposób okazjonalny lub problemowy oraz ich rodzin – edycja II”.

Czy ósmoklasista lub maturzysta z opinią stwierdzającą dysleksję potrzebuje badania w poradni psychologiczno-pedagogicznej przed przystąpieniem do egzaminu kończącego szkołę podstawową lub egzaminu maturalnego?
Dysleksja to specyficzne trudności w uczeniu się, które wpływają na rozwój umiejętności czytania, pisania oraz przetwarzania informacji. Uczniowie z tym zaburzeniem wymagają dodatkowego wsparcia, aby móc skutecznie radzić sobie w szkole. W przypadku uczniów u których zdiagnozowano dysleksję, często pojawia się pytanie, czy konieczne są badania kontrolne w poradni psychologiczno-pedagogicznej przed przystąpieniem do egzaminu ósmoklasisty lub maturalnego. W tym artykule znajdziecie państwo odpowiedź na pytanie czy Wasze dziecko potrzebuje badania kontrolnego.

[DLA NAUCZYCIELI] Specjalistyczne Punkty Konsultacyjne (SPK) – WCIES
Zachęcamy do skorzystania z propozycji Specjalistycznych Punktów Konsultacyjnych. W 4 szkołach specjalnych i 5 młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, specjaliści udzielają konsultacji w zakresie pracy z uczennicami/uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w następujących obszarach: niepełnosprawność wzrokowa, niepełnosprawność słuchowa, niepełnosprawność intelektualna, spektrum autyzmu, trudności wychowawcze, w tym zagrożenie niedostosowaniem społecznym. Szczegóły we wpisie.

Webinary i lekcje online – Kampania „Dzieciństwo bez Przemocy”
Zapraszamy do skorzystania z oferty webinarów oraz lekcji online. Webinary, skierowane są do rodziców, opiekunów, nauczycieli i edukatorów, koncentrują się na profilaktyce przemocy, rozpoznawaniu jej oznak oraz udzielaniu wsparcia emocjonalnego dzieciom w trudnych sytuacjach. Lekcje online to propozycja dla całych klas, podczas których uczniowie i uczennice mogą zgłębiać tematy dotyczące relacji rówieśniczych, bezpieczeństwa w sieci oraz radzenia sobie z kryzysami psychicznymi.

Dołączyliśmy do Kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”
Kampania “Dzieciństwo bez Przemocy”, ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Partnerem głównym kampanii jest Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak.

Wolne miejsca w grupach wsparcia psychologicznego – Fundacja Polskie Forum Migracyjne
Fundacja Polskie Forum Migracyjne zaprasza do skorzystania z grup wsparcia psychologicznego. Spotkania będą odbywać się w biurach Fundacji przy ul. Górczewskiej 137 oraz Szpitalnej 5 (Warszawa) i będą prowadzone w językach ukraińskim, rosyjskim, polskim oraz angielskim (dla dzieci i nastolatków). Pierwsze spotkania odbędą się już we wrześniu 2024 r.

„Przystań Rembertów” – Fundacja Rozwoju Osobistego
Projekt ,,Przystań Rembertów” jest adresowany do dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat w ramach prowadzonej przez fundację PWD w formie podwórkowej. Poprzez realizację zadania chcemy stworzyć optymalne możliwości rozwoju i funkcjonowania społecznego, ucząc poprzez zajęcia socjoterapii, arteterapii oraz wsparcia grupowego kluczowych kompetencji społecznych a poprzez pracę wychowawczą realizować działania alternatywne, czyli poszerzać wachlarz form spędzania czasu wolnego przez dzieci i młodzież. Zapraszamy do kontaktu 🙂

Gotowość szkolna dziecka
Zapraszamy do lektury materiałów dotyczących gotowości szkolnej dziecka przygotowanych przez specjalistów z naszej Poradni. Tutaj znajdziecie Państwo pakiet najważniejszych informacji, m.in. Czym jest gotowość szkolna? Dlaczego jej osiągnięcie przez dziecko jest tak ważne? Jakie umiejętności wchodzą w zakres gotowości szkolnej? Czy można samodzielnie w domu stymulować dziecko w celu jej osiągnięcia? Jak wygląda diagnoza gotowości szkolnej w naszej Poradni?

Zalecenia dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony dzieci przed przemocą
Zalecenia ogólne i szczegółowe dotyczące zapobiegania i przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i młodzieży oraz podejmowania działań w sytuacjach zagrożenia ich bezpieczeństwa.

Prośba o pomoc – zaginął Krzysztof Dymiński
Pewnego dnia wyszedł z domu i nie ma z nim kontaktu do dnia dzisiejszego. Prosimy o pomoc w poszukiwaniu Krzysia Dymińskiego!

Pomóż Piotrkowi pokonać chorobę, aby mógł spełniać marzenia
Zbiórka pieniędzy na leczenie chłopca z naszego rejonu. Zachęcamy do wsparcia finansowego Piotrka.

Informacja dla rodziców i prawnych opiekunów dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami dotycząca orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego
Szczegóły we wpisie.

Bezpłatny ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116111 – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
116 111 to bezpłatny, ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Misją telefonu jest zapewnienie wsparcia każdemu dziecku w Polsce, które potrzebuje rozmowy.

Pakiety informacyjne dot. dziecka z autyzmem oraz osób ze spektrum autyzmu – Fundacja Synapsis
Na prośbę Fundacji SYNAPSIS, działającej od ponad 30 lat na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych osób w spektrum autyzmu, udostępniamy Państwu Pakiety zawierające informacje o specyfice zaburzeń autystycznych oraz rekomendacje mogące pomóc w działaniach z udziałem osób w spektrum autyzmu.

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, boisz się wychodzić z domu? Stałeś się celem ataku w internecie, jest hejt na Ciebie, ktoś wpuścił do sieci Twoje kompromitujące zdjęcie? Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać? 800 12 12 12 – Telefon czynny całą dobę w języku ukraińskim, rosyjskim i polskim.

Uwaga! Wścieklizna u zwierząt!
Odnotowano przypadki wścieklizny na terenie dzielnicy Wesoła Miasta Stołecznego Warszawy oraz w powiecie szydłowieckim. Od 31 grudnia 2021 r., na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie.

Uwaga! Niepokojący wzrost zachorowań dzieci na cukrzycę typu 1
Z uwagi na znaczący wzrost zachorowań dzieci na cukrzycę typu 1 prosimy o zapoznanie się z listem prof. Agnieszki Szypowskiej oraz informacjami dotyczącymi objawów cukrzycy u dzieci.

Trudności emocjonalne dzieci i młodzieży w rzeczywistości pocovidovej – wykład Anny Płaczkiewicz
Zapraszamy Państwa do obejrzenia wykładu Anny Płaczkiewicz – psychologa i pychoterapeuty z naszej Poradni na temat trudności emocjonalnych dzieci i młodzieży wynikających z pandemii i długotrwałej izolacji.

Depresja – informator dla rodziców i opiekunów
Zapraszamy do pobierania i udostępniania broszury na temat depresji pojawiającej się u dzieci i młodzieży skierowanej do rodziców, mieszkańców m.st. Warszawy. Celem projektu jest dostarczenie przystępnej wiedzy o depresji, która jest poważną chorobą.

Akcja #ZnajdźCzasNaCzytanie! Nie zostawiaj dziecka przed ekranem
#ZnajdźCzasNaCzytanie to kolejna akcja Fundacji Powszechnego Czytania, w której zachęcamy do świadomego ‘odrywania’ dzieci (i siebie samych też!) od ekranów na rzecz książek. Social media nie pomagają dzieciom w rozwoju, a wspólne czytanie książek – zdecydowanie tak!

Koronawirus. Jak wspierać osoby z problemami zdrowia psychicznego. Gdzie szukać pomocy? [KONTAKTY]
Czas epidemii jest szczególnie trudny dla osób doświadczających problemów zdrowia psychicznego. Poczucie niepewności i zagrożenia, strach przed nieznanym i zmiana codziennego rytmu życia wpływają negatywnie na nasz dobrostan psychiczny. Dlatego warto wiedzieć, gdzie można szukać pomocy.
Wsparcie psychologiczne dla osób przeżywających kryzys psychiczny
W związku z sytuacją wynikającą z zagrożenia zarażeniem koronawirusem COVID-19, organizowanie jest wsparcie psychologiczne dla osób przeżywających kryzys psychiczny telefonicznie oraz on-line.