AKTUALNOŚCI
Czy ósmoklasista lub maturzysta z opinią stwierdzającą dysleksję potrzebuje badania w poradni psychologiczno-pedagogicznej przed przystąpieniem do egzaminu kończącego szkołę podstawową lub egzaminu maturalnego?
Dysleksja to specyficzne trudności w uczeniu się, które wpływają na rozwój umiejętności czytania, pisania oraz przetwarzania informacji. Uczniowie z tym zaburzeniem wymagają dodatkowego wsparcia, aby móc skutecznie radzić sobie w szkole. W przypadku uczniów u których zdiagnozowano dysleksję, często pojawia się pytanie, czy konieczne są badania kontrolne w poradni psychologiczno-pedagogicznej przed przystąpieniem do egzaminu ósmoklasisty lub maturalnego. W tym artykule znajdziecie państwo odpowiedź na pytanie czy Wasze dziecko potrzebuje badania kontrolnego.
[DLA NAUCZYCIELI] Specjalistyczne Punkty Konsultacyjne (SPK) – WCIES
Zachęcamy do skorzystania z propozycji Specjalistycznych Punktów Konsultacyjnych. W 4 szkołach specjalnych i 5 młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, specjaliści udzielają konsultacji w zakresie pracy z uczennicami/uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w następujących obszarach: niepełnosprawność wzrokowa, niepełnosprawność słuchowa, niepełnosprawność intelektualna, spektrum autyzmu, trudności wychowawcze, w tym zagrożenie niedostosowaniem społecznym. Szczegóły we wpisie.
Webinary i lekcje online – Kampania “Dzieciństwo bez Przemocy”
Zapraszamy do skorzystania z oferty webinarów oraz lekcji online. Webinary, skierowane są do rodziców, opiekunów, nauczycieli i edukatorów, koncentrują się na profilaktyce przemocy, rozpoznawaniu jej oznak oraz udzielaniu wsparcia emocjonalnego dzieciom w trudnych sytuacjach. Lekcje online to propozycja dla całych klas, podczas których uczniowie i uczennice mogą zgłębiać tematy dotyczące relacji rówieśniczych, bezpieczeństwa w sieci oraz radzenia sobie z kryzysami psychicznymi.
Dołączyliśmy do Kampanii “Dzieciństwo bez Przemocy”
Kampania “Dzieciństwo bez Przemocy”, ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Partnerem głównym kampanii jest Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak.
Konferencja dla nauczycieli i rodziców pt. Dziecko słabowidzące w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej – teoria i praktyka
Serdecznie zapraszamy na konferencję dla nauczycieli i rodziców, pt. Dziecko słabowidzące w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej – teoria i praktyka organizowaną przez Przedszkole nr 245 dla Dzieci Słabowidzących „Sowy Mądrej Głowy” oraz SOSW Nr 8 dla Dzieci Słabowidzących im. Z. Galewskiej.
Wolne miejsca w grupach wsparcia psychologicznego – Fundacja Polskie Forum Migracyjne
Fundacja Polskie Forum Migracyjne zaprasza do skorzystania z grup wsparcia psychologicznego. Spotkania będą odbywać się w biurach Fundacji przy ul. Górczewskiej 137 oraz Szpitalnej 5 (Warszawa) i będą prowadzone w językach ukraińskim, rosyjskim, polskim oraz angielskim (dla dzieci i nastolatków). Pierwsze spotkania odbędą się już we wrześniu 2024 r.
“Przystań Rembertów” – Fundacja Rozwoju Osobistego
Projekt ,,Przystań Rembertów” jest adresowany do dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat w ramach prowadzonej przez fundację PWD w formie podwórkowej. Poprzez realizację zadania chcemy stworzyć optymalne możliwości rozwoju i funkcjonowania społecznego, ucząc poprzez zajęcia socjoterapii, arteterapii oraz wsparcia grupowego kluczowych kompetencji społecznych a poprzez pracę wychowawczą realizować działania alternatywne, czyli poszerzać wachlarz form spędzania czasu wolnego przez dzieci i młodzież. Zapraszamy do kontaktu 🙂
Gotowość szkolna dziecka
Zapraszamy do lektury materiałów dotyczących gotowości szkolnej dziecka przygotowanych przez specjalistów z naszej Poradni. Tutaj znajdziecie Państwo pakiet najważniejszych informacji, m.in. Czym jest gotowość szkolna? Dlaczego jej osiągnięcie przez dziecko jest tak ważne? Jakie umiejętności wchodzą w zakres gotowości szkolnej? Czy można samodzielnie w domu stymulować dziecko w celu jej osiągnięcia? Jak wygląda diagnoza gotowości szkolnej w naszej Poradni?
Nieodpłatne konsultacje psychologiczne w 2024 – Fundacja CEL
Fundacja C.E.L. zaprasza na indywidualne konsultacje psychologiczne. Oczywiście kilka spotkań to tylko jakiś krok, ale może warto zacząć od niego, żeby mieć większą orientację dokąd chcę zmierzać, gdzie są moje zasoby i skąd brać siły do pokonywania kolejnych wyzwań na które sami się nie decydowaliśmy. Kilka spotkań to może nie pakiet marzeń, ale wystarcza czasami do tego, żeby rozwiązać bieżący problem, zobaczyć kierunek i dowiedzieć się co i jak porządkować dalej.
Zalecenia dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony dzieci przed przemocą
Zalecenia ogólne i szczegółowe dotyczące zapobiegania i przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i młodzieży oraz podejmowania działań w sytuacjach zagrożenia ich bezpieczeństwa.
Prośba o pomoc – zaginął Krzysztof Dymiński
Pewnego dnia wyszedł z domu i nie ma z nim kontaktu do dnia dzisiejszego. Prosimy o pomoc w poszukiwaniu Krzysia Dymińskiego!
Pomóż Piotrkowi pokonać chorobę, aby mógł spełniać marzenia
Zbiórka pieniędzy na leczenie chłopca z naszego rejonu. Zachęcamy do wsparcia finansowego Piotrka.
Informacja dla rodziców i prawnych opiekunów dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami dotycząca orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego
Szczegóły we wpisie.
Bezpłatny ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116111 – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
116 111 to bezpłatny, ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Działa 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Misją telefonu jest zapewnienie wsparcia każdemu dziecku w Polsce, które potrzebuje rozmowy.
Pakiety informacyjne dot. dziecka z autyzmem oraz osób ze spektrum autyzmu – Fundacja Synapsis
Na prośbę Fundacji SYNAPSIS, działającej od ponad 30 lat na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych osób w spektrum autyzmu, udostępniamy Państwu Pakiety zawierające informacje o specyfice zaburzeń autystycznych oraz rekomendacje mogące pomóc w działaniach z udziałem osób w spektrum autyzmu.
Nauka uczniów z niepełnosprawnościami w Warszawie. Informacja dla rodziców i opiekunów dzieci przybywających z Ukrainy po 24 lutego
Informacje dla rodziców i opiekunów dotyczące nauki dzieci z niepełnosprawnościami pochodzącymi z Ukrainy.
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, boisz się wychodzić z domu? Stałeś się celem ataku w internecie, jest hejt na Ciebie, ktoś wpuścił do sieci Twoje kompromitujące zdjęcie? Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać? 800 12 12 12 – Telefon czynny całą dobę w języku ukraińskim, rosyjskim i polskim.
Uwaga! Wścieklizna u zwierząt!
Odnotowano przypadki wścieklizny na terenie dzielnicy Wesoła Miasta Stołecznego Warszawy oraz w powiecie szydłowieckim. Od 31 grudnia 2021 r., na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, obowiązuje nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie.
Uwaga! Niepokojący wzrost zachorowań dzieci na cukrzycę typu 1
Z uwagi na znaczący wzrost zachorowań dzieci na cukrzycę typu 1 prosimy o zapoznanie się z listem prof. Agnieszki Szypowskiej oraz informacjami dotyczącymi objawów cukrzycy u dzieci.
Trudności emocjonalne dzieci i młodzieży w rzeczywistości pocovidovej – wykład Anny Płaczkiewicz
Zapraszamy Państwa do obejrzenia wykładu Anny Płaczkiewicz – psychologa i pychoterapeuty z naszej Poradni na temat trudności emocjonalnych dzieci i młodzieży wynikających z pandemii i długotrwałej izolacji.
Depresja – informator dla rodziców i opiekunów
Zapraszamy do pobierania i udostępniania broszury na temat depresji pojawiającej się u dzieci i młodzieży skierowanej do rodziców, mieszkańców m.st. Warszawy. Celem projektu jest dostarczenie przystępnej wiedzy o depresji, która jest poważną chorobą.
Akcja #ZnajdźCzasNaCzytanie! Nie zostawiaj dziecka przed ekranem
#ZnajdźCzasNaCzytanie to kolejna akcja Fundacji Powszechnego Czytania, w której zachęcamy do świadomego ‘odrywania’ dzieci (i siebie samych też!) od ekranów na rzecz książek. Social media nie pomagają dzieciom w rozwoju, a wspólne czytanie książek – zdecydowanie tak!
Koronawirus. Jak wspierać osoby z problemami zdrowia psychicznego. Gdzie szukać pomocy? [KONTAKTY]
Czas epidemii jest szczególnie trudny dla osób doświadczających problemów zdrowia psychicznego. Poczucie niepewności i zagrożenia, strach przed nieznanym i zmiana codziennego rytmu życia wpływają negatywnie na nasz dobrostan psychiczny. Dlatego warto wiedzieć, gdzie można szukać pomocy.
Wsparcie psychologiczne dla osób przeżywających kryzys psychiczny
W związku z sytuacją wynikającą z zagrożenia zarażeniem koronawirusem COVID-19, organizowanie jest wsparcie psychologiczne dla osób przeżywających kryzys psychiczny telefonicznie oraz on-line.