WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE DZIECI I RODZIN Z UKRAINY
ORGANIZACJA SZKOLNICTWA DLA DZIECI Z UKRAINY
Organizacja szkolnictwa dla uczniów z Ukrainy - zdalna nauka
Ukraińskie Ministerstwo Oświaty
Szkoła online dla uczniów z Ukrainy - Fundacja EduSEN (oficjalna strona Fundacji)
WSKAZÓWKI I MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELI I RODZICÓW
Prezentacja z webinarium Małgorzaty Jarnuszkiewicz "Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie?"
Porozmawiajmy o wojnie w Ukrainie - książeczka (pdf; 865 KB; PL)
Poradnik dla osób goszczących uchodźców z Ukrainy (pdf; 3,49 MB; PL).
Platforma internetowa "UNICEF Wspólnie" to portal internetowy, który gromadzi istotne i ratujące życie informacje, rekomendacje i usługi dla rodziców, młodzieży i dzieci przebywających czasowo poza Ukrainą.
Zrozumieć innych, czyli jak uczyć o uchodźstwie
Publikacje:
Autobiografia spotkań międzykulturowych [pdf; 47.1 MB] - Pakiet edukacyjny przygotowany przez Radę Europy – publikacja zawierająca materiały metodyczne wspierające krytyczną refleksję uczniów nad własnymi reakcjami i postawami wobec swoich doświadczeń z innymi kulturami, opracowanie zagadnień teoretycznych oraz wskazówki dla osób wspierających uczenie się. Pakiet zawiera dwie wersje „Autobiografii. . .” – dla uczniów klas młodszych oraz uczniów starszych lub studentów. (źródło: Ośrodek Rozwoju Edukacji)
Zrozumieć innych, czyli jak uczyć o uchodźcach [pdf; 12.3 MB] - Książka zawiera scenariusze lekcji przygotowane przez nauczycieli różnych przedmiotów i ekspertów metodyki nauczania, słownik pojęć, informacje o instytucjach i organizacjach wspierających uchodźców. W suplemencie drukowane są fragmenty dziennika uchodźcy, niezwykły materiał pomagający dzieciom wczuć się w sytuację osoby, przebywającej w obozie dla uchodźców. (źródło: Ośrodek Rozwoju Edukacji)
Prawa człowieka. Poradnik nauczyciela [pdf; 5.8 MB] - Praktyczny poradnik przygotowujący młodzież do świadomego korzystania z przysługujących jej praw. Książka podzielona jest na trzy części – dla nauczycieli szczególnie przydatna jest część pierwsza, która uczy o prawach i wolnościach człowieka, w tym prawach dziecka i trzecia zawierająca scenariusze lekcji adresowane do uczniów różnych grup wiekowych. (źródło: Ośrodek Rozwoju Edukacji)
Szkoła wobec wyzwań migracyjnych: uchodźcy w szkole [pdf; 652 kB] – z doświadczeń dyrektora Zespołu Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach. (źródło: Ośrodek Rozwoju Edukacji)
Różnorodność w szkole. Ku integracji uczniów-uchodźców [pdf; 814 kB] – artykuł w czasopiśmie TRENDY 4/2015. (źródło: Ośrodek Rozwoju Edukacji)
Kiedy wielokulturowość klasy szkolnej staje się zagrożeniem dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży? [pdf; 528 kB] – artykuł w czasopiśmie Trendy 4/2015. (źródło: Ośrodek Rozwoju Edukacji)
Dlaczego tak trudno uczyć o świecie Islamu? [pdf; 1.3 MB] – artykuł w czasopiśmie TRENDY 1/2015. (źródło: Ośrodek Rozwoju Edukacji)
Podręcznik dla nauczyciela. "Nie tylko liczby". Zestaw pomocy dydaktycznych do nauczania o migracji i uchodźstwie w Europie [pdf; 1.7 MB] „Nie Tylko Liczby” – materiały wspomagające nauczanie młodzieży o kwestiach związanych z migracjami i uchodźstwem. (źródło: Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców)
Uchodźca mój dobry sąsiad [pdf; 675 kB] – publikacja została przygotowana w ramach realizacji projektu „Uchodźca mój dobry sąsiad” i przeznaczona jest dla nauczycieli oraz osób, które pracują bądź zamierzają pracować z uchodźcami. Dla uchodźcy odnalezienie się w kraju o innej kulturze i systemie wartości bywa bardzo trudne, dlatego niezwykle ważne jest tworzenie równych szans w celu uniknięcia dyskryminacji poprzez zwiększenie udziału uchodźców w życiu lokalnych społeczności. (źródło: Polskie forum Migracyjne)
Trauma czyli normalna reakcja na nienormalną sytuację (pdf; 828 kB) - Broszura, poradnik dla pacjentów stworzony przez Centrum Terapii "Dialog" w Warszawie przybliżający zaburzenie, jakim jest trauma. W poradniku znajdziecie Państwo podstawowe informacje na temat traumy, jej fizjologię, opis przypadków oraz formy terapii.
Filmy:
„Opowieści u Uchodźcach” − film animowany stworzony przez dzieci z Ośrodka dla Uchodźców w Ustroniu. Opowiada on historię rodziny Zajączków, która zmuszona jest do emigracji z rodzinnego lasu i szukania nowego miejsca do życia. Film uzupełniony skryptem pozwala poprowadzić zajęcia o uchodźstwie z dziećmi w wieku 7-13 lat. Powstanie filmu było jednym z elementów projektu „Zgierz otwarty” – antydyskryminacyjnej kampanii prowadzonej w Zgierzu od września 2014 do czerwca 2015 w ramach programu „Obywatele dla demokracji”. (źródło: Zgierz otwarty)
Porozmawiajmy o wojnie w Ukrainie (film dla dzieci)
WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE - SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ
Tomasz Wnuk – psycholog
Marta Chorzela – psycholog
Beata Choińska-Godlewska - psycholog
Jakub Kordy - psycholog
Piotr Bargar – psycholog (j. angielski)
Dorota Zientak – psycholog
Aleksandra Jabłkowska – psycholog
Anna Skibniewska-Kwiatkowska – psycholog
Gabriela Baron – psycholog, psychoterapeuta
Anna Płaczkiewicz – psycholog, psychoterapeuta, (j. angielski)
Małgorzata Jarnuszkiewicz – pedagog, psychoterapeuta
Sylwia Nowakowska - pedagog, psychoterapeuta
INTERWENCJA KRYZYSOWA
Gabriela Baron – psycholog, psychoterapeuta
Małgorzata Jarnuszkiewicz – pedagog, psychoterapeuta
Materiały:
Pierwsza Pomoc Psychologiczna - przewodnik (pdf; 866 KB; PL)
GDZIE JESZCZE MOŻNA SZUKAĆ POMOCY?
Fundacja Ocalenie - Fundacja Ocalenie pomaga uchodźcom i uchodźczyniom, imigrantom i imigrantkom, repatriantom i repatriantkom budować nowe życie w Polsce.
Fundacja Polskie Forum Migracyjne - PFM działa na rzecz integracji cudzoziemców i Polaków mieszkających za granicą, a także inicjuje i wspiera działania, które prowadzą do dialogu między ludźmi różnych kultur. Fundacja specjalizuje się w działaniach informacyjnych, udzielaniu bezpośredniego wsparcia cudzoziemcom (psychologicznego, na rynku pracy, w legalizacji pobytu), szkoleniach (dla nauczycieli, psychologów, urzędników) oraz w działaniach na pograniczu edukacji formalnej i nieformalnej (warsztaty, gry miejskie). PFM w szczególny sposób wspiera migrantki - poprzez organizację szkół rodzenia oraz grup wsparcia dla mam-migrantek.
Fundacja Na Rzecz Różnorodności Społecznej - Fundacja wspiera dialog międzykulturowy, przeciwdziała dyskryminacji, rozwija wiedzę i narzędzia w zakresie integracji społecznej i równego traktowania, wzmacnia pozycję mniejszości społecznych, migrantek, migrantów i społeczności migranckich (empowerment).
Fundacja Nagle Sami - Fundacja Nagle Sami powstała z myślą o osobach, które nie radzą sobie z odejściem bliskich. Proces żałoby jest sprawą niezwykle indywidualną. Słuchamy, wspieramy, jesteśmy dla Was. Telefon Wsparcia: 800 108 108 - dyżur telefoniczny w języku ukraińskim, polskim, rosyjskim - poniedziałek, wtorek godz. 17:00-20:00.
Poradnia Specjalistyczna Młodzieżowy Ośrodek Profilaktyki i Psychoterapii - Działalność Poradni jest zorientowana na systemowe rozwiązania problemów psychologicznych młodzieży i rodzin. Wsparcie psychologiczne dla młodzieży z Ukrainy.
Fundacja EduSEN - szkoła online dla uczniów z Ukrainy.
Ukraińsko-Polska Przychodnia Pediatryczna "Moje Dziecko", ul. 29 Listopada 18A lok. 4, tel. 729 855 891.
Ministerstwo Zdrowia Ukrainy oraz Instytut Modelowania Poznawczego w Ukrainie zapewniają pomoc psychologiczną swoim obywatelom poprzez aplikację (dostępną również na telefonie) https://tellme.com.ua/. Po wysłaniu zgłoszenia specjaliści kontaktują się z osobą potrzebującą i udzielają wsparcia psychologicznego. Specjaliści to psychotraumatolodzy, psychoterapeuci z Ukrainy. Konsultacje online są bezpłatne.
Zakład Psychologii Medycznej Medycyny Psychosomatycznej i Psychoterapii Narodowego Uniwersytetu Medycznego w Ukrainie stworzył projekt Przyjaciel https://t.me/friend_first_aid_bot
+48 669 981 038 - Bezpłatny Telefon Kryzysowy organizowany przez Fundację Polskie Forum Migracyjne. Pomoc psychologiczna w języku ukraińskim i rosyjskim, interwencja kryzysowa.
Pomoc materialna:
Opieka medyczna:
Prywatna opieka medyczna | Centrum Medyczne Damiana
Pomoc prawna:
Baza prawników deklarujących darmową pomoc prawną dla obywateli Ukrainy
Tłumaczenia:
Wsparcie uniwersyteckie w zakresie tłumaczeń na język ukraiński,
Informator Warszawa - Odnalezienie się w nowym miejscu może być trudne, dlatego dla wszystkich, którzy przybyli lub planują przybyć do Warszawy Branżowa Komisja Dialogu Społecznego ds. Cudzoziemców oraz Fundacja Inna Przestrzeń przygotowały Informator.
Inne:
WOLNE MIEJSCA W GRUPACH WSPARCIA PSYCHOLOGICZNEGO
Fundacja Polskie Forum Migracyjne zaprasza do skorzystania z grup wsparcia psychologicznego. Spotkania będą odbywać się w biurach Fundacji przy ul. Górczewskiej 137 oraz Szpitalnej 5 (Warszawa) i będą prowadzone w językach ukraińskim, rosyjskim, polskim oraz angielskim (dla dzieci i nastolatków). Pierwsze spotkania odbędą się już we wrześniu 2024 r.
Fundacja oferuje następujące grupy (szczegóły znajdują się pod podanymi linkami):
- Grupy dla dzieci w wieku 7-8 lat w językach ukraińskim, polskim i angielskim
- Grupy dla dzieci w wieku 8-9 lat w językach rosyjskim i polskim
- Grupy dla dzieci w wieku 10-11 lat w językach rosyjskim i polskim
- Grupa dla dzieci w wieku 12-13 lat w językach ukraińskim, rosyjskim i polskim
- Grupa dla nastolatków 14-15 lat w językach rosyjskim, polskim i angielskim
- Grupa dla młodzieży w wieku 15-20 lat w językach ukraińskim i polskim
- Grupa terapeutyczna dla młodych dorosłych kobiet w wieku 16-22 lata „Nowa perspektywa”
- Grupa kobieca terapeutyczna dla kobiet 18+ w języku ukraińskim „Bezpieczna Przestrzeń”
- Grupa kobieca terapeutyczna “Jestem” z elementami terapii ciała oraz art terapii, dla kobiet 18+ w języku ukraińskim
- Grupa “Twój zmartwiony nastolatek” dla rodziców dzieci w okresie dojrzewania (od 10 do 16 lat) w języku ukraińskim lub rosyjskim
- Grupa dla rodziców dzieci poniżej 10 lat „Jak radzić sobie z trudnym zachowaniem dziecka”
Zapisy się odbywają poprzez: psychozapisy@forummigracyjne.org
Zapraszamy!