WRACAMY DO SZKOŁY! PORADNIK DLA WARSZAWSKICH DYREKTORÓW – SERWIS BIURA EDUKACJI M.ST. WARSZAWY

31 maja br. wszyscy uczniowie wracają do szkół do nauki stacjonarnej. Z myślą o dyrektorach, wychowawcach i nauczycielach Biuro Edukacji przygotowało poradnik na czas organizacji powrotu do nauki stacjonarnej.

Poradnik zawiera rekomendacje, szkolenia, scenariusze zajęć, ale również ofertę kulturalną, sportową, psychologiczną, którą można zaproponować zarówno dzieciom, jak i nauczycielom. Zapraszamy do lektury poradnika załączonego poniżej.

Z myślą o osobach zarządzających szkołą przygotowano propozycję listy „Moje zadania jako dyrektora” do wykorzystania już teraz – tuż przed powrotem młodzieży jak i też w kolejnych tygodniach.

Najpierw relacje, później motywacja, na końcu ewaluacja

Eksperci przygotowali specjalne szkolenia, które pomogą przygotować się do nowych warunków pracy oraz podjąć działania na rzecz poprawy dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży powracających do szkoły. Już 17 maja zapraszamy nauczycieli na pierwsze szkolenia „Powrót uczniów i uczennic do szkół – jak wesprzeć siebie i klasę?”. Zachęcamy również do wykorzystania gotowych materiałów i scenariuszy, które przydadzą się na zajęciach po powrocie dzieci i młodzieży do szkół. Są to gotowe propozycje, pomagające w tym newralgicznym czasie przeprowadzić w klasach zajęcia integracyjne. Więcej informacji i materiały na stronie: www.wcies.edu.pl.

Profilaktyka zdrowia psychicznego – wsparcie dla uczniów i rodziców

Apatia, stany depresyjne, wycofanie, brak motywacji, koncentracji, problemy ze snem to tylko niektóre z konsekwencji izolacji społecznej, na które zwracają uwagę psychologowie. Kluczowe jest podjęcie jak najszybciej działań wspierających w radzeniu sobie przez dzieci i młodzież z konsekwencjami psychicznymi i emocjonalnymi wywołanymi pandemią. Przypomnijmy, już na początku pandemii uruchomiliśmy Psychologiczne Centrum Wsparcia dla Rodziców i Uczniów. Jego zadaniem jest pomoc w radzeniu sobie z nowymi wyzwaniami związanymi z pandemią. W poradniach dyżurują specjaliści wspierający uczniów i ich rodziców. Więcej informacji na temat oferty znajduje się pod linkiem.

Oferta kulturalna – edukacja w przestrzeni miasta

Po okresie pandemii pojawiła się wreszcie możliwość osobistego uczestnictwa w kulturze. Zapraszamy do muzeów i galerii, które w ramach pierwszego etapu odmrażania instytucji kultury przygotowały ciekawe wystawy. Szczegóły na stronach internetowych placówek. Zachęcamy też do skorzystania z oferty młodzieżowych domów kultury i innych placówek pozaszkolnych.

Dzieci i młodzież mogą również skorzystać z szerokiego pakietu zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych, w ramach projektu „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą”. Środki z projektu szkoły mogą przeznaczyć na zakup biletów do warszawskich instytucji nauki, sportu, kultury w tym kin, teatrów, muzeów, galerii.

Aktywność fizyczna pozwala utrzymać dobrą formę fizyczną i psychiczną

Pandemia, związana z nią izolacja i nauka w domu, znacznie ograniczyły możliwość uprawiania sportu. Pandemia powoli odpuszcza, dlatego nadszedł czas na nadrobienie strat i zadbanie o dobrą kondycję.

Zarówno dorośli jak i uczniowie zainteresowani uprawianiem konkretnych dyscyplin sportowych mogą znaleźć dla siebie ciekawe propozycje na stronie Sportowa Warszawa, gdzie w ramach programu „Aktywny Warszawiak 2021” znajdują się przykłady ofert na stronie pod tym linkiem.

Wracamy do szkoły! Poradnik dla warszawskich dyrektorów (pdf; 266KB; PL)

Moje zadania jako dyrektora – Wracamy do szkoły! (pdf; 1311 KB; PL)

Treść artykułu oraz załączniki pochodzą ze strony Biura Edukacji m.st. Warszawy.